Kovové střechy a oplechování budov

Firma BUILDING PLAST, spol. s r.o. uvádí v tomto roce na trh novou vodou ředitelnou nátěrovou hmotu určenou pro povrchovou úpravu kovových podkladů pod obchodním názvem SOKRATES TITAN. Uvedením barvy na trh byl ukončen dvouletý vývoj, jehož cílem bylo dodat zákazníkům zcela nový produkt, který by se odlišoval od standardu. Což se podařilo.

Je určena k nátěrům plechových střech z pozinkovaných, hliníkových, titanzinkových, nebo měděných plechů, k nátěrům oplechování budov a ocelových konstrukcí. Používá se na nové nebo starší podklady. Odolnost na oděr a tvrdost povrchu umožňují použít Sokrates TITAN i k nátěrům vyzrálých a suchých betonových podkladů. Používá se jako jednošichtová barva. To znamená, že dva nátěry konečným nátěrem. Může ale také výborně sloužit jako vrchní barva na antikorozním podkladu u ocelových podkladů. Vrchní nátěr TITAN email zcela zásadním způsobem změní kvalitu celého antikorozního systému na odolnost v solné komoře. Barva může být i dodána jako vrchní polomatný email, který má i vynikající adhesi k umělohmotným podkladům, jako jsou například plastová okna a podobně.

Nátěrová hmota je konstruována na bázi zcela nových generací pryskyřic, které obsahují reaktivní složky molekul, které vytváří pevné vazby na kovové podklady a splňují tak náročný požadavek na maximální adhesi k podkladu, s rychlým zesíťováním a maximální odolností na povětrnostní vlivy. Zesíťování barvy a účinky promotorů adhese jsou dokonalé. Barva má extrémní adhesi k umělohmotným podkladům, jako jsou třeba plastová okna. O síle vazby k podkladu se může každý přesvědčit zcela laickým způsobem. Barvu se nanese na pozinkovaný, hliníkový nebo třeba měděný podklad a po 4 až 5 dnech se provede mřížkový řez. Lámacím nožíkem, řezy s odstupem cca 1 – 2 mm napříč, přilepí se izolepa a prudce odtrhne. Totéž zopakujte s konkurenční barvou a porovnejte výsledek. Nebo ještě jednodušeji Natřete TITANEM a konkurenční barvou povrch čistého skla, třeba láhve, po 48 hodinách oba vzorky ponořte na 24 hodin pod vodou a pokuste se oba nátěry odstranit. Posuďte rozdíl. Povrch barvy je tvrdý, odolný na oděr a přitom dostatečně pružný na ohyb. Barva je rychle schnoucí, poskytuje dokonalé povrchy, má antikorosní účinky, není však typickou antikorozní barvou. Obsahuje organické inhibitory bleskové korose. Barva je určena pro venkovní a vnitřní prostředí. Pozor na ředění barvy zejména za chladného počasí – max. + 5% vody.

Podklad musí být odmaštěn a očištěn od mechanických nečistot. Aplikace se provádí štětcem, stříkáním nebo válečkem, za minimální teploty podkladu a ovzduší po celou dobu schnutí + 10 °C. Doporučená teplota pro aplikaci je v rozmezí od +18 do +20 °C. Zaschnutí pro manipulaci je dle teploty a vlhkosti ovzduší od 2 do 4 hodin. Příchod deště bez následků na nátěr je po uplynutí doby zaschnutí pro manipulaci, to je od 2 do 4 hodin.

Pozor však na dodržování minimální teploty v horských oblastech, kde severní strana střechy a strana přivrácená ke stráni bývají výrazně chladnější než sluneční strana, zejména před západem slunce. S nastupující nocí hrozí orosení povrchu a poškození nátěru. POZOR na tuto skutečnost!

Nářadí se čistí běžně vodou, zaschlý nátěr lze potom odstranit např. acetonem.

Příklad nátěrového postupu – pozinkovaný podklad:

1. Odmaštění a očištění nečistot

2. 1x Sokrates TITAN 8 – 10 m²/ 1 kg

3. Zasychání 4 až 6 hodin

4. 1x Sokrates TITAN 8 – 10 m²/1 kg

Při dodržení všech zásad aplikace bude životnost nátěru minimálně 10 let.