LAZURA nebo LAZURIT?

Proč tedy dvě lazury? Silnovrstvá lazura je kopolymerní disperzní nátěrová hmota, vyznačující se především příjemným, dokonale omyvatelným sametovým povrchem, s velmi dlouhou životností a je určena především k nátěrům oken, dveří, opláštění budov a štítů domů.

Vzhledem k vlastnostem akrylátových barev, vyžaduje silnovrstvá lazura kvalitní aplikaci za použití kvalitních napouštědel. Z tohoto důvodu je méně vhodná tam, kde je obtížné nebo problematické tyto podmínky splnit. Silnovrstvá lazura vyžaduje rovnoměrnou tloušťku povrchu, což nejlépe splňuje splikace stříkáním. Platí zásada, že kvalitnější nátěr získáme ze dvou slabších samostatných vrstev i když při aplikací vysokotlakým bezvzduchovým stříkáním lze nanášet v jedné vrstvě konečnou loušťku vrstvy až 350 mikronů, při zachování kvality. Kvalitně aplikovaný nátěr se zárukou musí bez zásadní úhony spolehlivě sloužit minimálně 8 až 10 let.

Vzhledem k tomu, že nová okna pro celý dům přadstavují nemalou investici, je nezbytně nutné a je to i součástí záručních podmínek, se o řádně postarat o jejich pravidelnou údržbu a důsledně zkontrolovat osazování oken ´zejména do novostavby a nedovolit aby zcela nechráněná okna absolovala zimní, tak zvaný mokrý proces, to jsou vnitřní omítky a betony.

Pravidelná údržba se provádí údržbovými prostředky – čističem a balzámem, mimimálně 2x ročně vždy při mytí oken.

Samotná silnovrstvá lazura patří do skupiny tak zvaných termoplastů, to znamená, že reaguje na venkovní teplotu a dokonale se přizpůsobuje rozměrovým změnám dřevěných podkladů je samosíťující.

Lazura slabovrstvá „Lazurit“ je vodná emulze hybridního alkydu s přísadou speciálních aditiv,fungicidních látek a látek odpuzujících vodu. Obsahuje také mohutný UV filtr, který tvoří nejen kvalitní pigmenty, ale také speciální chemický UV filtr.Je samosíťující a je konstrukčně upravena tak, že se chová částečně jako termoplast a je mísitelná se silnovrstvou lazurou v libovolném poměru.Vyrábí se ve 12 odstínech. Pro aplikační firmy, v případě potřeby, je možno odstíny vyvzorovat, podle potřeby zákazníka.

Její využití je proto především všude tam, kde dochází k velkému zatížení povětrnostními vlivy s omezenými možnostmi pro aplikaci silnovrstvé lazury. Velmi dobrých výsledků proto dosáhneme na plotech, pergolách, dětských hřištích, zahradním nábytku, opláštění budov, zahrádkářských domcích, ale i na oknech, dveřích a garážových vratech.

Slabovrstvá lazura, svou kvalitou, může soupeřit se všemi zahraničními produkty nebo lazurami rozpouštědlovými. Nátěr se vyznačuje příjemným voskovým povrchem a hedvábným leskem. Cena za metr čtvereční se nezvýší ani o 20%, ale životnost stoupne 2x až 3x. Na základě urychlených povětrnostních zkoušek, které jsou protokolárně doloženy a které provedlo Synpo Pardubice, lze tvrdit, že při 3 násobném nátěru bude životnost nátěru minimálně 5 a více let, což odpovídá špičkovému postavení této nátěrové hmoty v oblasti slabovrstvých lazur.

Aplikace této lazury je velmi snadná a to nejen pro profesionály,ale i pro kutily.

Možnosti aplikace:

První penetrační nátěr provedeme lazurou ředěnou s 5 – 20 % vody, podle savosti dřeva a teploty ovzduší. Potom necháme nátěr vyzrát 16 - 24 hodin. Vysoká relativní vlhkost a nízká teplota dobu zrání prodlužují, během této doby dojde k zesíťování nátěru. Po lehkém přebroušení aplikujeme další dva nátěry s odstupem 6 - 8 hodin. Lazura se dále používá neředěná, nebo do 5 % vody.

Jako druhý postup je možnost použití Sokrates alkydové napouštědlo probarvené, které znají především výrobci oken a dveří. Po dokonalém zaschnutí (opět nejméně 16 - 24 hodin) a přebroušení, aplikujeme dva nátěry lazuritu v rozmezí 6 - 8 hodin.

Vzhledem k tomu, že se jedná o vodouředitelnou lazuru, nesmíme zapomenout ani na nejnižší teplotu prostředí, která nesmí klesnout pod + 10 °C. Nátěry dosahují plných odolností na povětrnostní vlivy po 3–4 dnech při teplotě +18 °C. Při správně provedené aplikaci je vydatnost lazury při třech nátěrech 6 - 7 m² /1 kg.

Obě lazury jsou použitelné bez omezení také v interiérech.

Slabovrstvá lazura „Lazurit“ byla vyhodnocena na stavebním veletrhu FOR-ARCH 2002 kde získala Čestné uznání od odborné poroty za kvalitu a čestné uznání na INCHEBA Bratislava 2001 za kvalitu. Silnovrstvá lazura získala hlavní cenu GRAND PRIX na FOR-ARCH 1999.

Pro svou snadnou aplikaci a cenovou dostupnost již v prvním roce prodeje získal „Lazurit“ mnoho zákazníků, především z řad zpracovatelských podniků.