Lazurit FORTE

Hitem současné sezony se stala navrátivší surovina, pro lakařský průmysl svými vynikajícími vlastnostmi historicky známa – jedná se o oleje mastné, tedy triglyceridy vyšších mastných kyselin. Hlavními součástmi oleje jsou tady glycerin a na něm navázané mastné kyseliny a vedlejšími součástmi jsou volné mastné kyseliny, fosfatidy, barviva, bílkoviny, mýdla a vitamíny. Oleje před použitím jako pojivo v NH jsou podrobeny takzvaně čistící operaci - rafinací, kde dochází k oddělení volných mastných kyselin, které by způsobovaly kyselost oleje.

Mastné kyseliny jsou v olejích buď nenasycené (tedy ty, kde je v řetězci mezi uhlíky dvojná vazba) nebo nasycené (tedy ty, kde je v řetězci mezi uhlíky jenom jednoduchá vazba). Snadnost s jakou olej vytváří pevný nátěrový film je právě závislá na těchto vazbách. Čím více nenasycených kyselin je v oleji přítomno, a čím je větší počet dvojných vazeb mezi atomy uhlíku, tím je rychlejší zasychání nátěrových hmot připravených z takových olejů. Děj(jedná se o velmi složitý proces), jehož výsledkem je přeměna původně tekutého oleje na nerozpustný a nevratný film, si můžeme zjednodušeně představit tak, že za spoluúčasti všudypřítomného kyslíku, který nám napadá dvojné vazby, váže se na ně a působí jako spojovací můstek mezi mastnými kyselinami, a tím dochází k růstu původního triglyceridu stíťováním přes tyto kyslíkové můstky až do stavu trojrozměrné polymerní sítě.

Pro vlastnosti olejových nátěrových hmot je důležitá nenasycenost mastných kyselin, která se charakterizuje hodnotami jodového čísla. Podle toho se oleje rozdělují na:

  • nevysychavé - s velkým podílem kyseliny olejové (olivový, podzemnicový, kokosový olej); jodové číslo je menší než 100,
  • polovysychavé - s větším podílem kyseliny linolové (makový, sojový, slunečnicový olej); číslo jodové 130-150,
  • vysychavé - obsahují velký podíl kyseliny linolové, linolenové nebo eleostearové (lněný, tungový, dehydratovaný ricinový olej); číslo jodové 150-190.

Firma Building plast, spol.r.o přichází na trh se svým novým výrobkem na bázi lněného oleje pod názvem Sokrates LAZURIT FORTE . Jedná se o Směs transparentních oxidů železa ve vodné emulzi modifikovaného lněného oleje s přísadou speciálních aditiv. Povrch lazury odolává napadení plísněmi a houbami a brání tak jejich dalšímu prorůstání do dřeva. Lazura obsahuje UV filtr.

Lazurit FORTE je vodou ředitelná lazura. Je určena pro venkovní a vnitřní prostředí, k průmyslové výrobě nebo pro řemeslnické práce. Vytváří matné povrchy. Modifikovaný lněný olej propůjčuje lazuře velmi dobré penetrační vlastnosti. Minimalizuje pronikání vlhkosti do dřeva. Pigmentace chrání dřevo před UV zářením. Je chemicky neutrální. Chrání životní prostředí. Nátěr Lazuritem FORTE pro venkovní prostředí je pochozí s požadavkem základní očistné zóny od písku.

Lazurit FORTE je určen k vrchním nátěrům venkovního dřevěného obložení budov, pergol, plotů, chatek a pod. V interiérech se používá k nátěrům podhledů, obložení stěn, trámů v podkroví a podobně. K docílení příjemného a líbivého povrchu, je vhodné základní nátěr Lazuritem FORTE opatřit 1 -2 nátěry Lazuritem PLUS.