Okna a dveře

Okna a dveře jsou nedílnou součástí každé stavby. Označují se společným názvem jako výplně stavebních otvorů. Výplně stavebních otvorů musí splňovat nejen důležitá kritéria pro řádnou funkčnost stavby, ale jsou i nedílnou součástí estetického ztvárnění stavby. Lze říci, že okna a dveře jsou natolik důležitým estetickým fenoménem, že jsou mnohdy tvarově provedeny na úkor funkčnosti. Barevné provedení povrchu, na rozdíl od technického řešení, má tu výhodu, že může být v průběhu let, možno říci i s módou, celkem snadno změněno.

Změna barevnosti povrchu není ale úplně levnou záležitostí. Na čem tedy záleží, aby vynaložená investice byla pro nás přijatelnou? Odpověď zní, že především na délce životnosti povrchové úpravy. O životnosti nátěru však rozhoduje mnoho faktorů. Především je to kvalita nátěrového systému. Konstrukce okna, nebo dveří musí podporovat životnost nátěru. Dále životnost ovlivňuje kvalita technického provedení okna, kvalita použitého dřeva, ale i osazení oken a dveří ve stavbě. Zcela jistě bude jiná životnost nátěrů na jižní straně a jiná na straně severní, chráněné před sluncem a případně i před přímým vlivem deště a podobně.

Firma BUILDING PLAST, spol. s r.o. dodává na trh řadu kvalitních nátěrových systémů, které jsou distribuovány pod komerční značkou SOKRATES. Barvy se vyznačují vysokou kvalitou za velmi příznivou cenu. Na dřevěné podklady VSO nabízí krycí barvy, lazury a laky. Na dřevěná okna a vchodové dveře můžeme použít jednak systém krycích barev, který začíná vysoce kvalitním alkydovým napouštědlem Sokrates speciál, které obsahuje účinné biocidy a je samosíťující. To znamená, že po zaschnutí významně snižuje nasákavost podkladu a dokonale ukotví podklad. Ze základních nátěrů je nejvhodnější použití zesíťujícího primer alkyd. Tam, kde k výrobě oken nebo dveří byla použita borovice, modřín nebo jiné zbarvující dřevo, je vhodné použít zábranovou barvu s blokačním účinkem SOKRATES mezivrstva. Jako vrchní nátěr se u krycích barev nejčastěji používá polomatný nebo lesklý email. Na vnitřní dveře je vhodné použít akrylátový nebo polyuretanový email SOKRATES.

SOKRATES dodává na trh také dvě řady lazur. Silnovrstvou akrylátovou lazuru a slabovrstvou alkydovou lazuru LAZURIT. Silnovrstvá lazura je určena především na okna a vchodové dveře. Obě lazury se vyznačují dokonale sametově voskovým povrchem. Hladké povrchy jsou snadno omyvatelné. Lazury se dodávají standardně ve dvanácti odstínech a jsou určeny pro venkovní a vnitřní prostředí. U silnovrstvých lazur lze vzájemnou kombinací docílit 144 odstínů. Nátěrový systém silnovrstvé lazury se skládá z alkydového napouštědla ,vrchní lazury a údržbového systému. Lazury obsahují mohutný UV filtr a jsou dokonale transparentní.

Pod silnovrstvou akrylátovou lazuru se pro profi účely používá zásadně alkydové napouštědlo. Na pórovité povrchy dubu nebo meranti se používá jako mezinátěr plnič pórů. Pro aplikaci stříkáním je vhodné používat barevné napouštědlo. Při použití barevného napouštědla má vrchní lazura sníženou pigmentaci. Snížená pigmentace lazury Vám umožní aplikovat vrchní nátěr bez nebezpečí vzniku tak zvaných kocourů, které vznikají zejména v rozích a jsou výsledkem překrývání jednotlivých nátahů lazury. Barevná napouštědla a upravenou – sníženou -pigmentaci lazur získáte v kolorovacím centru.

Pro povrchovou úpravu vnitřních dveří je určen vysoce kvalitní polyuretanový lak S 111, nebo parketový lak MOVIpur. Laky se prodávají v lesklém, polomatném a matném provedení. Email je dodáván zákazníkům v barevném provedení RAL. Polyuretanový email i lak se mohou současně podle přání zákazníků používat jako dvousložkové. K povrchové úpravě vnitřních dveří z tropického dřeva meranti je určen PU lak MOVIpur. Všechny tyto vrchní laky jsou součástí nátěrových systémů, které se skládají ze základních laků, plničů póru a vrchních laků.