Terasy obytných domů

Publikováno v časopise CHATAŘ a CHALUPÁŘ 2014/10.

Terasy obytných domů představují ve většině případů oddychovou a relaxační zónu. Výjimečně jsou terasy využívány k aktivní pracovní činnosti.

Terasy mohou být řešeny různě a z různých materiálů. Mohou být zastřešeny a ještě odděleny od venkovního prostředí – exteriéru – prosklením anebo zcela otevřené. V případě, že k jejímu zhotovení nebo vybavení použijete dřevěné prvky, potom Vám jako výrobci nátěrových hmot, chceme doporučit naše tři produkty, které jsou určeny pro použití na dřevo do exteriéru i do interiéru. Nátěrové hmoty jsou lazury, které jsou určeny především na nestabilní konstrukce. Silnovrstvou akrylátovou lazuru vynecháme, protože ta je určena především na stabilní konstrukce, např. okna.

Lazurit FORTE – slabovrstvá lazura na bázi modifikovaného lněného oleje. Vynikající penetrační schopnost, dokonale blokuje odlupčení fládru. Tím, že se vsákne pod okraje fládru, fládr přilepí. Jednoduchá aplikace – aplikace štětcem a postupné stírání nevsáklé hmoty. Dvě vrstvy zůstávají jako konečný nátěr. Velký klad – vysoká životnost. Pro získání příjemného povrchu po zaschnutí první vrstvy lehce strhnout „chlup“. Dřevo chrání před povětrností, hnilobami a hmyzem. Obsahuje UV filtr a vosky. Nevýhody – pomalé zasychání 48 až 72 hodin. U málo savých dřev nebo dřev s vysokým obsahem silic (dub a akát), nutno první nátěr naředit vodou 1:1. Silně smolnatá dřeva, zejména sibiřský modřín a sibiřská borovice, jsou nevhodné povrchy. Zde použijte Sokrates olejová rozpouštědlová lazura – země původu Německo. Povrch je pochozí s očistnou zónou na písek. Pokud chcete získat příjemný sametový povrch po lehkém přebroušení použijte 1x Lazurit plus.

Lazurit PLUS je středněvrstvá lazura na bázi hybridního alkydu, chrání dřevo před dřevozbarvujícími houbami a hmyzem. Obsahuje vosky, které jí propůjčují příjemný sametový povrch. Silně odpuzuje vodu a proti degradaci obsahuje účinný UV filtr. Pokud se použije samotný Lazurit plus aplikuje se vždy ve třech vrstvách, které jsou potřeba k dosažení potřebného odstínu a životnosti. Povrch před aplikací vždy zdrsněte č. 60 až 80. Povrch je pochozí s očistnou zónou na písek.

Lazury se vyrábí ve 20 základních odstínech + 8 odstínů bílá až šedá a tyrkysová.

NAŠE DOPORUČENÍ:

K dosažení maximální životnosti je vhodné použít k prvnímu nátěru Lazurit FORTE a po zaschnutí, podle teploty a vlhkosti 24–48 hodin, dva nátěry Lazuritem PLUS. Tím získáte kvalitní nátěr s příjemným povrchem.

Nejdostupnější referenci pro tuto kombinaci najdete na dálnici D 11 u Poděbrad – posezení pro kolaře. Zde si dobře prohlédněte svody ze stříšek, které tečou přímo na dřevěnou konstrukci stavby. Realizace v r. 2009.

Olej pro venkovní použití – Bankirai – čistý olej (podle názvu dřeva). Výhody – velmi příjemný vzhled. Přestože je určen pro venkovní prostředí, tak na plochách s přímým zatížením povětrnostními vlivy má omezenou životnost a počítejte v průběhu sezóny i s možným přetřením. Bankirai se aplikuje typickým způsobem jako všechny oleje – aplikací a vytíráním do sucha. Dřevo ošetřené oleji nesmíte nechat zešednout. Povrch je pochozí s očistnou zónou na písek.