Údržba olejů a vosků

Povrchová údržba olejovaných podlah a olejovaných povrchů

Podlahy ošetřené oleji a olejovosky je nutné v průběhu jejich užívání čistit a udržovat. Vedle odstraňování hrubých nečistot a prachu vysavačem, je nutné povrch pravidelně umýt.

K mytí a povrchové údržbě, vedle řady dalších i značkových, jsou určeny tyto, nejčastěji dostupné prostředky: Značkový produkt BODEN PFLEGE Professional od firmy CLOU, profi produkty od firmy Dr. Schutz Mýdlo na dřevo a Intenzivní čistič na dřevo a korek nebo nejčastěji dostupný produkt zn. HG na olejované a voskované podlahy. Všechny čistící a údržbové prostředky vytváří na povrchu tenký ochranný film, který snižuje špinitelnost a zvyšuje odolnost povrchu na opotřebení.

Součástí povrchové údržby je i tak zvaný pečovací olej od firmy CLOU NL Holzflegeöl, který ani při opakovaném používání nezvyšuje vrstvu aplikovaného oleje a který se používá při umytí olejované podlahy podlahovým mýdlem. Podobné vlastnosti mají emulzní oleje od firmy Dr. Schutz CC-H2OIL , od firmy ASUSO (Clou) Öl-Wischpflegenebo, nebo značkové produkty dalších výrobců, které naleznete ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Všechny tyto produkty na bázi olejů významným způsobem zjednodušují – prodlužují intervaly údržby při používání mýdel. Interval používání je vždy odvislý od zatížení podlahy.

U údržbových prostředků – mýdel - je nutné, aby použitý produkt vykazoval jenom mírně zásaditou hodnotu pH, to je v rozmezí 7,10 až 7,50. To je nutné vědět, protože standardní mycí prostředky, např. na bázi saponátů nebo běžných mýdel, mají velmi často pH vyšší než 7,50 ( jsou zásaditější) a snadno poškodí povrch oleje nebo olejovosku.

Po určité době, kdy na povrchu podlahy je již naneseno větší množství mýdel se tyto údržbové prostředky odstraní použitím intenzivních čističů a celý proces se opakuje s tím, že se může znovu nanést slabá vrstva původního oleje, nebo se začne údržbovým olejem. Intenzivní čističe nabízí výše uvedení výrobci, včetně dalších nejmenovaných.

Z důvodů snadnější orientace v údržbových prostředcích a jejich používání, uvádíme stručné charakteristiky některých produktů. Níže uvedené údaje nenahrazují Technické listy výrobců, jejich doporučení a závazné pokyny.

Vybrané produkty ASUSO – CLOU

1. Clou BODEN PFLEGE Professional für gerte Böden aus Holz

Přípravek na údržbu olejovaných dřevěných podlah na bázi mýdla.

Charakteristika:

Vysoce účinný čistící a ošetřovací prostředek, který při opakovaném používání vytváří ochranný film, který chrání povrch před zašpiněním a vlivu vlhkosti. Snižuje opotřebení povrchu oděrem. Je vhodný pro všechny olejované podlahy a schody ze dřeva.

Použití:

Na 10 litrů vody se dávkuje 100 ml přípravku. Mopem nebo vhodným hadrem, namočeným v roztoku a přiměřeně vyždímaným, vytírejte podlahu. Mop musí být tak vyždímaný, aby se na podlaze netvořily louže. Povrch nechte zaschnout. Nestírejte čistou vodou.
Bližší údaje: Etiketa

2. ASUSO Öl-Wischpflege

Emulzní olej do vody k následné péči naolejovaných podlah

Charakteristika:

Olejová emulze bez mýdla na bázi přírodních surovin. Čistí a chrání naolejované povrchy, oživuje poničené plochy – vyšlapaná místa. Čistí a pečuje, příjemná vůně. Nezpůsobuje zešednutí povrchu.

Použití

Dávkování - 250 ml na 10 ltr. vody. Navlhčeným hadrem vtírat do povrchu. Po 10 min. zbytky setřít bavlněnou utěrkou.
Při aplikaci na zcela nové povrchy, což je možné i u mýdel, kdy se povrch chrání preventivně, lze použít až po řádném vyzrání – vytvrdnutí nového oleje, to je cca po 10 až 15 dnech.
Bližší údaje: Etiketa

3. Sokrates Udržovací a čistící olej

Pečovací olej na olejované a voskované podlahy.

Nevytváří vrstvu, nevytváří neprodyšný film. Vyplňuje volná místa. Výrazně zvyšuje hydrofobitu povrchu. Odpuzuje vodu.

Charaktaristika:

Doplňuje péči o naolejované plochy, které jsou silně namáhány. Vstupní prostory, chodby, průchody apod. Odstraňuje špínu, mastné skvrny, skvrny od alkoholu, rostlinného oleje. Zahlazuje drobné škrábance. Oživuje povrch a zvyšuje oděru vzdornost. Obsahuje rostlinné oleje a balzámové pryskyřice.

Příprava povrchu:

Povrch dřeva se očistí – nejčastěji mýdlem, nebo intenzivním čističem. Pokud se po použití intenzivního čističe nepoužije původní olej, lze podle aktuálního stavu povrchu použít pečovací olej.

Aplikace:

Hadry, štětec, opatrně pistole.

Pracovní postup:

Na plochu rovnoměrně a tence nanést NL pečující olej. Po 20 – 30 min. olej pomocí vhodného hadru setřít a rozleštit. Zaschlý olej nejde stírat a rozleštit – matný pomalu zasychající povrch. Možnost rozleštění si pohlídat. Na silně poškozenou, namáhanou podlahu, lze aplikaci opakovat. Nezapomenout po každé aplikaci leštit. Druhá vrstva až následující den. Plné zatížení po 2 až 5 dnech. Následuje běžné užívání a běžná údržba mýdly.

Země původu Německo

www. barvy-sokrates.cz

4. ASUSO Reiniger

Intenzivní čistič olejovaných a voskovaných podlah a ploch

Charakteristika:

Vyroben na bázi přírodních produktů. Je bez alkálií s neutrálním pH. Odstraňuje předchozí vrstvy čistících a údržbových prostředků a špíny. Odstraňuje olej a mastnoty. Neobsahuje agresivní látky, které by napadaly okolní materiály a poškozovaly je.

Pracovní postup:

Aplikuje se přidáváním do vody v množství 30 ml přípravku na 10 ltr vody a intenzivním vytíráním znečištěných ploch. Při vysokém znečištění lze dávku zdvojnásobit. Lokálně na malé plošce lze použít čistič neředěný pomocí malé houbičky.
Použitý hadr smí být pouze vlhký. Nesmí dojít k rozmáčení podlahy a nabobtnání dřeva. Po ukončení čištění se celá plocha vytře dosucha suchou utěrkou – hadrem. Smí se aplikovat pouze na vyzrálé a vytvrdlé oleje. To je po 10 až 15 dnech od jejich nanesení. Následně se aplikuje původní olej nebo udržovací olej.
Bližší informace na etiketě obalu.

Vybrané produkty Dr. Schutz

1. Dr. Schutz Mýdlo na dřevo

Přípravek na údržbu olejovaných dřevěných podlah.

Charakteristika:

Čistící a ošetřovací produkt na bázi přírodních mýdel a vosků. Je určen na všechny olejované a voskované dřevěné a korkové podlahy. Povrch čistí a chrání před dalším zašpiněním. Snižuje opotřebení povrchu oleje.

Použití pro pravidelné čištění:

Na 8 až 10 litrů vody se dávkuje 50 ml mýdla. Mopem nebo vhodným hadrem, namočeným v roztoku a přiměřeně vyždímaným, vytírejte podlahu. Mop musí být tak vyždímaný, aby se na podlaze netvořily louže. Povrch nechte zaschnout. Nestírejte čistou vodou.

Použití pro oživení povrchu:

Každých 3 – 6 měsíců, podle frekvence zatížení podlahy, doporučujeme provést oživení povrchu. Na čistou a suchou podlahu naneseme neředěné mýdlo a necháme dokonale zaschnout. Při aplikaci nesmí vznikat louže nerozetřeného mýdla. Zaschlou podlahu rozleštíme vhodným padem. Povrch podlahy získá příjemný pololesklý vzhled se zvýšenou odolností na poškození. Před neředěnou aplikaci je vhodné na malé ploše zkusit test pro získání pracovního odhadu.


Bližší údaje: Návod na etiketě a : www.dema-dekor.cz

2. Dr. Schutz Intenzivní čistič na dřevo a korek

Odstraňuje šetrně staré zbytky ošetřovacích produktů na lakovaných, olejovaných a voskovaných podlahách.

Použití:

Odstranit všechny hrubé nečistoty a prach. Vhodně zakrýt snadno poškoditelná místa. U olejovaných a voskovaných podlah zředit v poměru 1:2 až 1:3 vodou. Vytírat podlahu strojně nebo ručně. Zabránit vzniku loužiček. Ihned po aplikaci, v případě potřeby, vysát povrch vysavačem s vodním vysáváním nebo vytřít suchým mopem. Následně čistou vodou za vlhka vytřít a nechat dokonale uschnout. Upozornění: působení čistou vodou omezte na minimum. Bobtnání dřeva podlahy.
Po dokonalém vyschnutí povrch podlahy ošetřete vhodným olejem nebo olejovoskem.

Bližší údaje: Návod na etiketě a : www.dema-dekor.cz

3. Dr. Schutz - T-CC-H2Oil

Ošetřovací olej na vodní a přírodní bázi pro ošetřování a oživování olejovaných dřevěných a korkových podlah.

Propůjčuje podlaze příjemný hedvábný povrch. Používání zjednodušuje údržbu.

Použití:

Olejované dřevěné a korkové podlahy. Dbejte pokynů ve speciálním návodu na ošetřování podlahoviny. Není vhodný pro povrchy pigmentované doběla.

Při lehkém znečištění povrch podlahy nejprve vyčistit produktem CC-Mýdlo na dřevo. Při silném znečištění, nebo vychozených cestách, je nejprve nutné provést intenzivní čištění produktem CCIntenzivní čistič na dřevo a korek (koncentrace 1:1 – 1:3).
Po důkladném zaschnutí následuje ošetření nebo oživení povrchu produktem CC-H2Oil. Před použitím olej důkladně protřepat. Následně jej nanést neředěný tence, stejnoměrně a rovnoměrně na povrch suchým mopem, který nepouští vlákna. Ošetřený povrch nechat minimálně 12 hodin,nejlépe přes noc zaschnout.

Upozornění: Při nanášení se vyvarujte průvanu a silnému slunečnímu záření na plochu. Nezaschlý povrch chraňte před prachem. Podlahové topení zavčas vypněte. Spotřeba: 20-25 g/m² každý nátěr (podle savosti povrchu).

Bližší údaje etiketa a: www.dema-dekor.cz

Vybrané produkty HG

1. HG Čistič podlah ošetřených olejem 1L

HG čistič olejových podlah je speciálně vyvinutý pro bezpečné čištění dřevěných, parketových a korkových podlah napuštěných podlahovým olejem. Neobsahuje žádné příměsi, které by poškozovaly podlahové oleje. Odstraňte volně ležící nečistoty například vysavačem nebo jemným smetákem. Zřeďte HG čistič podlah ošetřených olejem 1:80, nebo j jedno víčko na 5 litrů vlažné vody. Roztok naneste vyždímaným hadrem nebo mopem. Hadr nebo mop pravidelně máchejte a ždímejte. Podlahu neoplachujte a nesušte. Na skvrny můžete použít HG čistič podlah ošetřených olejem neředěný s pomocí houbičky nebo utěrky.
Bližší údaje na etiketě obalu.

2. HG Intenzivní čistič podlah ošetřených olejem 1L

HG intenzivní čistič podlah ošetřených olejem je velmi silný čistič pro dřevěné, parketové a korkové podlahy ošetřené přírodním olejem na podlahy. Odstraňuje silné nečistoty a tuky. Neobsahuje žádné příměsi, které by poškozovaly podlahové oleje Odstraňte volně ležící nečistoty například vysavačem nebo jemným smetákem. V závislosti na intenzitě znečištění
zřeďte HG intenzivní čistič podlah ošetřených olejem 1:40 až 1:10 s vlažnou vodou. Roztok naneste vyždímaným hadrem. Pro dostatečné odstranění zbytků roztoku následně dobře vytřete vyždímaným hadrem.
Bližší údaje na etiketě obalu.