Vchodové dveře a okna

Publikováno v časopise DOMOV 2014/6.

Okna a vchodové dveře jako výplně stavebních otvorů se dnes v bytové i komerční sféře zhotovují z plastu, kovu nebo ze dřeva. Každý materiál disponuje jinými užitnými vlastnostmi a vhodností použití. Přesto je stále nejčastěji používaným materiálem je dřevo.

Dřevěné vchodové dveře a okna jsou stále častěji nedílnou součástí moderních rodinných domů. Dokonale korespondují s dalšími dřevěnými doplňky jako jsou obklady, trámy, ale třeba oplocením pozemku. Není ale ani zanedbatelná ozvěna na dřevěné interiéry domů. Dřevo stavbu nejen zlevňuje a stavebně zjednodušuje, ale také dodává domu příjemný vzhled, zejména když je dům propojen s terasou nebo zahrádkou.

Mezi konstrukčním provedením dřevěných oken v současné době a okny před 25 lety je propastný rozdíl. Díky moderním výrobním technologiím jsou dnes na špičkové úrovni. Životnost kvalitně provedeného dřevěného okna s řádnou údržbou je prakticky neomezená.

Dřevěná okna a vchodové dveře nejsou levnou záležitostí a proto také vyžadují kvalitní povrchovou úpravu. Značka Sokrates má dnes již více jak 20 let zkušeností s výrobou nátěrových hmot pro povrchovou úpravu dřevěných podkladů a dodává pro tyto účely použití špičkové produkty. Jedná se zejména o silnovrstvé lazury, profiemaily a slabovrstvé lazury. Většina produktů je na bázi vodou ředitelných systémů. Základem vysoké životnosti nátěru je vedle kvalitní barvy i pravidelná údržba povrchu.

U slabovrstvých lazur je nutné povrch dřeva vždy přebrousit – zdrsnit – skelným papírem č. 60 až 80. Aplikujeme vždy dle návodu. V nabídce je Lazurit FORTE – top produkt na bázi modifikovaného lněného oleje ve vodném prostředí. FORTE má vynikající schopností penetrace, blokuje odlupčení fládru – penetrace přilepí fládr k podkladu a vysokou odolnost na povětrnostní vlivy. Lehce voní přírodní fermeží. Názorný příklad životnosti je dálnice D11, sjezd Poděbrady, posezení pro cyklisty. Realizace 2009. Beze známek 5 let funkčnosti. FORTE se aplikuje převážně štětcem s pomalým stahováním nevsáklého oleje. Zasychání je pomalé – podle savosti 24 až 48 hodin. Smolnaté podklady jsou nevhodné – nesavé. Aplikuje se 2x. Nebo 1x Lazurit FORTE a 1–2x vrchní nátěr Lazurit PLUS.

Lazurit PLUS je středně vrstvá lazura na středně dlouhém hybridním alkydu ve vodě. Zajišťuje velmi dobrou penetraci a příjemný sametový povrch. Obě lazury obsahují biocidní přípravky na ochranu dřeva. Lazurit plus se aplikuje zásadně ve 3 vrstvách. Jeho příjemný povrch se podbízí k použití i v interiérech – aplikace 2x. Dále k nátěrům zahradního nábytku a podobně. Obě lazury jsou vhodné pro povrchovou úpravu oken a dveří chalup, kde ladí s charakterem stavby. Silnovrstvá lazura zde mnohdy působí nepatřičně luxusně.

Silnovrstvá lazura je nátěrový systém na bázi 100% čistého akrylátu. Je silně termoplastická. Skládá se z celého nátěrového systému. Je určena pro stabilní konstrukce – okna a vchodové dveře. Vynikající životnost vždy nad 10 až 15 let. Údržba Balzám a čistič pravidelně 1x až 2x ročně při mytí oken. Top produkt především pro profi účely. Lazura vytváří luxusní sametový povrch. Silně odpuzuje vodu, obsahuje UV filtry. Dodržujte nátěrový systém.

Email professional je TOP produktem na bázi čistých akrylátů, silně termoplastický, životnost min. 10 až 15 let, pravidelná údržba čističem a balzámem 1x ročně.