Zahradní nábytek - rady pro výběr nátěru

Publikováno v časopise CHATAŘ a CHALUPÁŘ 2014/6.

Systém klasifikace nátěrových hmot a systémů pro ochranu dřeva pro venkovní použití je rozdělen na klasifikaci podle účelu použití, podle vzhledu a podle podmínek expozice.

Při klasifikaci podle účelu použití jsou dřevěné konstrukce z měkkého dřeva zařazeny do kategorií: nestabilní – rozměrové změny bez omezení, např. ploty, polostabilní – malé rozměrové změny, např. zahradní nábytek a stabilní – minimální rozměrové změny, např. okna. Další klasifikace je i podle vzhledu, ale nás u zahradního nábytku bude zajímat především zařazení podle expozice – zastřešená, částečně zastřešená a nezastřešená. To znamená, že u zahradního nábytku, polostabilní konstrukce, voda zatéká do každé mezery a u nezastřešené expozice, následuje rozmáčení konstrukce a poškození nátěru. To má vliv na výběr vhodné nátěrové hmoty a způsob provedení nátěru. Vlhkost použitého dřeva určeného k povrchové úpravě by měla činit max. 14 %. Vlhkost je původcem objemových změn, které poškozují nátěr. Největší objemové změny vykazuje tangenciální řez, který lze poznat oku lahodícím fládrem, u kterého často dochází i k odlupování. Podle druhu dřeva největší změny vlivem vlhkosti vykazuje buk. Proto není vhodný pro venkovní prostředí. Dřevo, které je vystaveno povětrnostním vlivům a jehož vlhkost může i dočasně dosáhnout vlhkosti 20 %, je ohroženo také napadením dřevokaznými houbami. Zásady správné aplikace a výběru vhodné nátěrové hmoty: všechny díly nábytku dokonale povrchově ošetříme a teprve potom sestavíme. Nikdy ne naopak. Nábytek, který je trvale zastřešen, nebo pravidelně před deštěm ukládán, je téměř ideální ošetřit vhodným tvrdým olejem na dřevo. Poskytne Vám dokonalý a maximálně příjemný povrch. Musíte ale počítat s tím, že oleje mají nejnižší životnost. Nábytek ošetřený olejem přetíráme 1x ročně až 1x za dva roky. Povrch bude stále dokonalý. Pokud ale bude dřevěný nábytek ošetřený olejem přes sezonu na volné ploše, počítejte s obnovou 2x za sezonu. Nesmíte nechat dřevo zešednout! To je holý fakt. Značka SOKRATES® Vám na olejovou povrchovou úpravu nabízí za velmi výhodnou cenu SOKRATES® tvrdý olej. Výrobce Clou. Aplikace se provádí dle návodu na etiketě – 2 nátěry. Nábytek, který je prakticky celoročně, nebo celosezonně na volné ploše je vhodné opatřit trvalejším nátěrem. Zde Vám zn. SOKRATES®, specialista na povrchovou úpravu dřeva, nabízí velmi osvědčené a již léta dodávané osvědčené produkty.

LazuritPLUS – středně vrstvá lazura na bázi hybridního oleje. Provádí se 2 až 3 nátěry. Lazurit chrání dřevo před dřevokaznými houbami a současně poskytuje velmi příjemný povrch. Na plochy s omezenou savostí, fládry, které se mohou navíc odlupčovat, nabízí špičkový produkt na bázi modifikovaného lněného oleje Lazurit FORTE. Pomalu zasychá, ale s extrémní penetrační schopností dokonale přilepí fládr a chrání dřevo před dřevokaznými houbami. Pokud chcete i u FORTE získat příjemný povrch tak po 2–3 dnech „strhnete smirkem chlup“ a vrchní nátěr proveďte Lazuritem plus. Získáte životnost více jak 5 let.